EnergiaMed
Chleb żytni na zakwasie z czarnuszką - Energia MED Naturalne Sposoby Leczenia

25 marca 2018

Proste przepisy na chleb żytni na zakwasie to moje ulubione przepisy z których najczęściej korzystam. Ten przepis do nich należy. Jest nieskomplikowany wymaga miski, składników i łyżki. To właśnie w nim lubię najbardziej. Każdy go może zrobić. Nie potrzeba żadnych specjalnych sprzętów kuchenny. Nie jest czasochłonny a wychodzi wyśmienity. Ten kto lubi chleb żytni o wilgotnej, gąbczastej i elastycznej strukturze na pewno zostanie jego fanem z dwóch powodów. Nie wymaga długiego wyrabiania (wystarczy składniki wymieszać łyżką) i jest bardzo smaczny. Polecam szczególnie początkującym z domowym wypiekiem chleba na zakwasie.

Składniki na zaczyn

  • 150 g mąki żytniej chlebowej typ 720
  • 150 g wody
  • 100 g aktywnego zakwasu żytniego

Składniki na zaczyn mieszamy w plastikowej lub szklanej misce i odkładamy przykryte w temperaturze pokojowej na ok. 12 godzinczyli. Najwygodniej zaczyn przygotować wieczorem dnia poprzedzającego pieczenie chleba na zakwasie.

Składniki na chleb żytni na zakwasie cześć II:

  • cały zaczyn z dnia poprzedniego
  • 400 g mąki żytniej chlebowej typ 720
  • 400 g wody
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżka oliwy
  • 20 g ziaren czarnuszki
  • 1 łyżka mielonego ostropestu

Przygotowanie

Do miski z zaczynem wsypujemy pozostałe składniki na chleb żytni na zakwasie. Całość wystarczy wymieszać łyżką. Dokładnie mieszamy. Konsystencja ciasta  będzie dosyć luźna, tak aby można było swobodnie i z łatwością wymieszać łyżką (można dodać ewentualnie trochę więcej mąki lub wody w celu osiągnięcia pożądanej gęstości)

Gotowe ciasto przekładam do foremki o wymiarach 30 cm x 10 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Posypuje na wierzchu jeszcze czarnuszką. Całość szczelnie przykrywam folią spożywczą i pozostawiam do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 1,5-2 godzin lub do czasu aż ciasto urośnie do brzegów formy.

Pieczenie

Piekarnik nagrzewam do temperatury 250 stopni C i wkładam na dół dodatkową foremkę z  wrzącą wodą.

Zdejmuje folie z foremki. Wkładam wyrośnięte ciasto na chleb żytni  do gorącego piekarnika i skręcam na 220 stopni C i piekę ok. 25-35 min lub do czasu gdy chleb będzie ładnie zarumieniony. Zawsze sprawdzam czy chleb jest na pewno upieczony stukając w niego. Jeżeli jest głuchy odgłos wyjmuję z piekarnika. Studzę chleb na kratce lub w piekarniku. Oczywiście świeżo po upieczeniu wyjmuje chleb z foremki.

anna golec energiamed

mgr  Anna Golec

Cześć ma na imie Anna. Jestem fizjoterapeuta. Łącze nowoczesność ze starożytnością.

Na co dzień w pracy wykorzystujemy medycynę chińską akupunkturę, zioła chińskie, dietetykę i biorezonans komórkowy. 

Dlaczego tak mocno zaufałam medycynie chińskiej w praktyce zawodowej?

Połączyła to czego mi brakowało. Siatki powiązań i zależności wpływów czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych np: ból, ból stawów, ból pleców, bóle miesiączkowe, bóle głowy, migreny itp.

Ból może pochodzić od urazu, przeciążenia. Są to wpływy zewnętrzne. Praca z pacjentem daje nam efekty do pewnego poziomu. Często okazuję się że na ból wpływa czynnik wewnętrzny np: stres, zmęczenie, rozstanie z partnerem, niezdrowy styl życia, trauma z dzieciństwa. Jeżeli od samego początku zastosujemy akupunkturę, zioła i dietę otrzymujemy bardzo dobre efekty.

Powiązane posty

Naturalna witamina C z polskiej cytryny?

Naturalna witamina C z polskiej cytryny?

Naturalna witamina C z polskiej cytryny? Jakie właściwości lecznicze ma pigwowiec? Łap przepis na pyszny syrop z niego który wzmocni odporność Twoich najbliższych. Owoce pigwowca japońskiego często nazywane są polską cytryną. Pigwowce to krzewy które bez problemu...

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności?

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności?

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności? Poznaj historię pacjentki. Zapoznaj się z działaniem akupunktury na Twoje ciało. Z bezsennością zmaga się coraz więcej osób. Styl życia w ciągłym pośpiechu z głowami w telefonach nie służy łatwemu zasypianiu i spokojnemu...

Przewlekłe zapalenie zatok

Zapalenie zatok często powoduje bardzo duże problemy pacjentom i specjalistom. Niejednokrotnie będzie powracało i niełatwo się leczyło. Dlaczego tak jest? Dlaczego łatwiej leczy się stan zapalny gardła a zapalenie zatok wraca i antybiotyk jest nie wystarczający....

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki.

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki.

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki i stopy- jakie są tego przyczyny? Jak radzić sobie z pojawiającym się obrzękiem? Z opuchlizną nóg, kostek czy stóp często mierzą się osoby u których pojawią się problemy z zatrzymaniem wody w organizmie, złym krążeniem  i przepływem...

Komentarze

0 komentarzy

Anna Golec

Skontaktuj się z nami

Media Społecznościowe