Teraz czas na przepisy. Najpopularniejszy jest syrop z surowych owoców i cukru. Konfitura też cię może zaskoczyć smakiem.
Składniki na najpopularniejszy syrop z pigwowca:
- 1 kg owoców pigwowca,
- ok 1 kg cukru lub ok 550 g erytrolu- super wersja dla cukrzyków,
- słoiki o pojemności między 200 lub 400 ml- łącznie potrzebujesz ok 1,5 l pojemności
Owoce pigwowca trzeba dokładnie umyć, pokroić na plasterki. Nasion oczywiście do syropu nie używamy. W słoiku układamy plasterki i posypujemy cukrem jego ilość możemy zmieniać w zależność od preferencji smakowych. Osobiście używam bardzo mało ok 300 g erytrolu na 1 kg. Dla mojej rodzinki to już jest bardzo słodkie. Zasypane owoce zakręcam i odstawiam do spiżarki ( chodzi o ciemne miejsce). Przez 3-4 dni codziennie potrząsam słoikiem i jak już mam na tyle syrop że przykrywa owoce pasteryzuję na sucho by móc z nich korzystać w okresie zimowym
Pasteryzacja na sucho to zastosowanie piekarnika 120 stopni przez ok 30-40 minut. Wkładam do nagrzanego piekarnika słoiki tak żeby się nie dotykały oczywiście dobrze zakręcone, nastawiam czas i po ostygnięciu przenoszę do spiżarki.
Gotowy syrop stosuje do kompotów, herbat lub różnych mieszanek ziołowy. Ja owoce pozostawiam w syropie i też je wykorzystuje. Inni odcedzają i stosują sam syrop. Zrób jak wolisz.
Konfitura to dla mnie eksplozja smaku najczęściej wykorzystuje ją do szarlotki smakuje obłędnie.
Składniki na konfiturę z pigwowca:
- 1 kg owoców pigwowca
- ok 300-500 g cukru lub 200 g erytrolu
- słoiczki
Przed gotowaniem nie obieramy owoców, ponieważ w skórce znajduje się największa ilość związków eterycznych, które nadadzą niepowtarzalny aromat. Po usunięciu pestek owoc należy pokroić na mniejsze plasterki czy kawałki. Gotujemy z cukrem od 15 nawet do 30 minut. Im mniejsze kawałki tym krócej gotujesz. Pamiętaj o mieszaniu. Jeżeli zaobserwujesz że owoce już się rozpadły, konfitura zgęstniała czas na przelewanie do słoików. Ja je jeszcze dodatkowo pasteryzuję na sucho bo używam erytrolu i nie muszę się martwić że mi się zepsuje. Jeśli używasz cukru to nie trzeba pasteryzować.
Do umytego słoika należy naprzemiennie wkładać owoce, zasypując cukrem. Jeśli chcemy, aby sok był bez cukru, można go zastąpić stewią. Stewia jest słodsza od sacharozy, zatem należy dodać jej mniejsza ilość niż w przypadku cukru. Słoik należy przykryć gazą i odstawić w ciemne miejsce na 5 dni. Aby pigwowiec puścił sok trzeba codziennie ją przemieszać. Jeśli sok ma przetrwać całą zimę, obowiązkowa będzie jego pasteryzacja.
Jeśli chciałbyś spróbować akupunktury, przepisów dopasowanych pod Twoje problemy ze zdrowiem lub masaży wzmacniających odporność, skontaktuj się z naszymi gabinetem Energiamed. Rejestracja tel. 605 660 515
0 komentarzy