EnergiaMed
Medycyna Chińska daje nam bardzo wiele dobrych naturalnych rozwiązań dla mięśniaków macicy. - Energia MED Naturalne Sposoby Leczenia

Medycyna Chińska daje nam bardzo wiele dobrych naturalnych rozwiązań dla mięśniaków macicy.

mięsniak macicy medycyna chińska

9 listopada 2020

Mięśniaki macicy to jedno z naczęstszych schorzeń ginekologicznych u kobiet. Aż 30% z nas dotknie ta choroba. Ze statystyk wynika że co druga 45 latka zachoruje na mieśniaki macicy. Zatem jakie objawy powodują mieśniaki i czy są bardzo groźne? 

Mięśniaki macicy to łągodne zmiany nowotworowe. Objawy wynikają z indywidualnego przebiegu u każdej kobiety. Zjednej strony można przezyc całe życie z malutkim mięśniakiem bez objawów a inna kobieta bedzie mieć i dużo z tendencją do zwiększania ich wielkości i wraz z tym pojawią się u niej obajwy.

Najczęściej występujące objawy mięśniaków macicy ?

 • bóle podbrzusza
 • obfite miesiączki
 • przedłużające się i obfite miesiączki ze skrzepami
 • krwawienia międzymiesiączkowe
 • ból podczas stsounku
 • bóle pleców gdy mięsniak uciska na zakończenia nerwowe
 • powiększenie obwodu brzucha gdy mięsniak jest bardzo duży
 • uczucie nadmiernego parcia na mocz i stolec również gdy jest duży i zaczyna uciskac sąsiadujące organy

Na nasze szczęście u ok 50-60% kobiet mieśniaki nie dają objawów i ich przebieg jest spokojny pozwalający nam normalnie funkcjonować.

Medycyna Chińska daje nam bardzo wiele dobrych naturalnych rozwiązań chorób ginekologicznych.

Jeżeli chodzi o przyczynę mięśniaków macicy w medycynie chińskiej to niestety stres jest na pierwszym miejscu.

Możesz się zastanawiać o jaki stres chodzi. Stres stresowi nie równy. Mam tutaj na myśli nadmierne trwanie w konkretnej emocji takiej jak:

 • gniew
 • frustracja
 • nienawiść lub uraza

powodują zaburzenie swobodnego przepływu Qi, wiesz o czym mówię to jest to uczycie które nie pozwala ci iść dalej. Te emocje uczepiają się ciebie i często wracają. Im dłużej ci to  towarzyszy tym coraz większe powstaje zaburzenie w swobodnym krążeniu Qi. W końcu dalej pogłębiający się syndrom zaburzonego krążenia dotyka poziomu krwi.

Meridian wątroby odgrywa bardzo ważną role w przepływie Qi i krwi w ciele. Bardzo często objawy zaburzonego przepływu Qi i krwi pojawią się na przebiegu tego meridianu. Jak zobaczysz jego przebieg bez problemu zrozumiesz dlaczego o problemie mięśniaków macicy piszę w kontekście tego meridianu. Popatrz na obrazek poniżej jak macica jest pięknie opleciona meridianem wątroby.

meridian wątroby

Drugim bardzo ważnym czynnikiem popychającym nas

do mięsniaki macicy jest dieta.

Nieregularne jedzenie- zmora naszych czasów. Nadmierne spożywanie zimnej i surowej żywności przeszkadza w krążeniu Qi i Krwi. Nadmierne spożycie tłustych potraw, z drugiej strony, osłabia śledzionę i może prowadzić do tworzenia się wilgoci i flegmy, które szukają sobie miejsca w ciele. Mogą osiedlić się w podbrzuszu i wywołać masę brzuszną. Istnieje również ścisła interakcja między flegmą i zastojem krwi, w której jedno może doprowadzić do drugiego lub pogłębić je.

Trzecią przyczyną mięśniaki macicy są czynniki zewnętrzne. Zaliczamy do nich po prostu zimno lub ciepło, wilgoć, toksyny.

Zaburzają one funkcjonowanie narządów doprowadzając do słabszego krążenia Qi i krwi. Marznąc często w stopy stopniowo wprowadzamy zimno do ciała. Jeśli go nie wyrzucimy poprzez np: ciepłą kąpiel, herbatę rozgrzewająca to będzie zimno wnikało głębiej. Zwróć uwagę że meridian wątroby, nerek i śledziony rozpoczyna swój przebieg na stopach. Myślisz że to przypadek jak mówimy w medycynie chińskiej że zimno wznosi się do góry i osadza w miednicy zaburzając dobry przepływ qi i krwi? Wynikiem wnikania zimno mogą być właśnie mięśniaki macicy.

Przyczyny mięśniaków macicy według medycyny chińskiej znamy to teraz przyszedł czas na rozróżnienie tzw wzorców zaburzeń czyli co się stało w ciele.

W medycynie chińskiej opierają się na wiedzy profesor Shen Zhong-Li wyróżniamy trzy wzorce zaburzeń zastój Qi i krwi, niedobór yin z ogniem, zastój Qi wątroby z niedoborem Qi śledziony.

 • zastój Qi i krwi- najczęściej jego przyczyną jest stres emocjonalny. Obfite krwawienie miesiączkowe również wpływa właściwy przepływ qi i krwi.Cykl miesiączkowy u pacjentki w tym wzorcu jest zazwyczaj regularny. Jeżeli wzorzec sie pogłebi to dotyka to jeszcze bardzo ważnych meridianów Ren i Chong powodując bardzo bolesne miesiączki. Miesiączki są albo bardzo skąpe  ale długo trwające. Może wystepować uczucie napięcia podbrzusza. Zwróc uwagę na swój język. Jest zazwyczaj bardziej czerwony, boki mają lekko filetowe to pokazuje włąśnie na zastój. Puls jest głeboki  i strunkowaty lub cienki i szorstki.
 • Niedobór yin z ogniem- Jest to kolejny etap głebiej położonej pzryczyny wzorca i zaczyna się robić już bardziej skomplikowanie. To ten wzorzec wynika z wzorca niedoboru Qi nerek który powstał z przyczyny innej przewlekłej choroby. Cykl menstruacyjny jest krótki, bolesny i skąpy. Pojawia się uczucie swędzenia, pieczenia lub boleesności piersi przed miesiączką. Brzuch jest wzdęty. Język jest czerwony z niewielkim cienki i żółtym nalotem. Puls strunowaty i cienki lub cienki i szybki.
 • Zastój Qi wątroby z niedoborem Qi sledziony. To zarównoa nadmiar jak i jednoczesny niedobór. Cykl miesiączkowy jest regularny z pojawiającymi się skrzepami.Przed miesiączka wystepuje uczucie ciągnięcia w dół, biegunka lub inne problemy z układem pokarmowym wzdęcia. Cżesto w tym wzorcu wystepują upławy. Język jest blady z grubym lub średnim białym nalotem. Puls miękki i cienki lub strunowaty i cienki.

Na jakie efekty mogę liczyć przy stosowaniu akupunktury, ziół i zmiany żywieniowej?

Należy podkreślić, że w przypadku mięśniaków macicy tradycyjna medycyna chińska zaleca leczenie zachowawcze( akupunktura, zioła, dieta) szczególnie w przypadku guzów o niewielkich rozmiarach, tj. nieprzekraczających 6 cm. Taka wielkość pozwala na zmniejszenie objętości guza i niwelowanie objawów chorobowych. Przy guzach większych konieczne może być leczenie operacyjne. Pamiętaj też że każdy przypadek jest inny. Operacji zazwyczaj trzeba się poddać gdy mięśniaki macicy dają objawy które nie reagują na leczenie zachowawcze czyli akupunkturę zmianę żywienia i zioła. W przypadku braku objawów mięśniaków macicy zazwyczaj nie zaleca się operacji.

 

 

anna golec energiamed

mgr  Anna Golec

Cześć ma na imie Anna. Jestem fizjoterapeuta. Łącze nowoczesność ze starożytnością.

Na co dzień w pracy wykorzystujemy medycynę chińską akupunkturę, zioła chińskie, dietetykę i biorezonans komórkowy. 

Dlaczego tak mocno zaufałam medycynie chińskiej w praktyce zawodowej?

Połączyła to czego mi brakowało. Siatki powiązań i zależności wpływów czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych np: ból, ból stawów, ból pleców, bóle miesiączkowe, bóle głowy, migreny itp.

Ból może pochodzić od urazu, przeciążenia. Są to wpływy zewnętrzne. Praca z pacjentem daje nam efekty do pewnego poziomu. Często okazuję się że na ból wpływa czynnik wewnętrzny np: stres, zmęczenie, rozstanie z partnerem, niezdrowy styl życia, trauma z dzieciństwa. Jeżeli od samego początku zastosujemy akupunkturę, zioła i dietę otrzymujemy bardzo dobre efekty.

Powiązane posty

Naturalna witamina C z polskiej cytryny?

Naturalna witamina C z polskiej cytryny?

Naturalna witamina C z polskiej cytryny? Jakie właściwości lecznicze ma pigwowiec? Łap przepis na pyszny syrop z niego który wzmocni odporność Twoich najbliższych. Owoce pigwowca japońskiego często nazywane są polską cytryną. Pigwowce to krzewy które bez problemu...

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności?

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności?

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności? Poznaj historię pacjentki. Zapoznaj się z działaniem akupunktury na Twoje ciało. Z bezsennością zmaga się coraz więcej osób. Styl życia w ciągłym pośpiechu z głowami w telefonach nie służy łatwemu zasypianiu i spokojnemu...

Przewlekłe zapalenie zatok

Zapalenie zatok często powoduje bardzo duże problemy pacjentom i specjalistom. Niejednokrotnie będzie powracało i niełatwo się leczyło. Dlaczego tak jest? Dlaczego łatwiej leczy się stan zapalny gardła a zapalenie zatok wraca i antybiotyk jest nie wystarczający....

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki.

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki.

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki i stopy- jakie są tego przyczyny? Jak radzić sobie z pojawiającym się obrzękiem? Z opuchlizną nóg, kostek czy stóp często mierzą się osoby u których pojawią się problemy z zatrzymaniem wody w organizmie, złym krążeniem  i przepływem...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anna Golec

Skontaktuj się z nami

Media Społecznościowe