EnergiaMed
Jak energia witalna może wpływać na płodność? - Energia MED Naturalne Sposoby Leczenia
energia witalna a płodnośc

12 listopada 2019

W Medycynie Chińskiej energia witalna jest określana jako energię Qi a ona wpływa na naszą płodność.

A czym jest Qi?

Każdy narząd ma własną energię Qi ( energię witalną) na którą składają się dwie energie. Energię Yin symbolizującą produkcję przez narząd np: hormonu i energię Yang symbolizującą transport w krwi np: hormonu. Dzięki niezaburzonej współpracy tych dwóch energii (Yin i Yang) każdy narząd czy układ np: krążenia, nerwowy spełnia  swoją specyficzną funkcję która jest nam potrzebna do utrzymania zdrowia i płodności.

A jak to wpływa na zdrowie kobiety i jej płodność?

Zastój Qi ( energi witalnej) występuje, kiedy dochodzi do zaburzenia swobodnego przepływu Qi (Yin i Yang) przez ciało. W danym obszarze zaczyna zalegać  energia Qi i doprowadza do miejscowego zaburzenia w funkcjonowaniu tkanek i narządów. Przedstawie wam to na przykładzie narządu wątroby. Wyobraźmy sobie że wątroba to fabryka dżemu, którego produktem końcowym jest dżem. Niestety pewnego dnia nie dostarczono owoców na dżem i fabrykę dotknął zastój. Pracownicy nie mogli wykonać swojej pracy. W sumie nic wielkiego się nie stało ale wyobraźmy sobie że stan braku owoców się przedłuża a efektem końcowym jest zamknięcie fabryki. Skutki są drastyczne zarówno dla pracowników, właścicieli fabryki jak i dla konsumentów bo nie mogą kupić już swojego ulubionego dżemu. Tak samo jest z zastojem Qi. Jeżeli trwa on krótko to straty są małe. Jeżeli się przedłuża to skutki mogą być drastyczne.

Niestety większość z nas zaczyna działać dopiero wtedy gdy skutki zastoju Qi są przeciągające się w czasie i trwają długo. To też w dużej mierze wynika z tego że pierwsze objawy zastoju Qi łatwo przeoczyć i zrzucić to na garb stresu. A  w stosunku do stresu czujemy się bezbronni więc czekamy, czekamy i czekamy…

W aspektach ginekologicznych będziemy mówić  najczęściej  o zastoju Qi wątroby ( zastoju energii witalnej) który przejawia się pod postaciami:

  • napięcia przedmiesiączkowego,
  • nieregularnych cyklach które występują kilka dni wcześniej lub później, 
  • pojawiających się opuchliznach np: obrzmienie piersi, brzucha czy powszechnie używane pojęcie zatrzymania wody w ciele,
  • skrzepach w krwi menstruacyjnej,
  • zwiększonej podatność na wahania nastroju na kilka dni przed miesiączką,
  • bólu lub dyskomfortu w obszarze podbrzusza podczas owulacji.

Objawy zastoju Qi ( energii witalnej) wątroby występujące u wszystkich to np:

  • częste wzdychanie, jakby się podświadomie  chciało nadać ruch
  • uczucie guli w gardle
  • uczucie ucisku lub ciasnoty w klatce piersiowej lub pod żebrami
  • zaburzenia wypróżniania- zaparcia i wzdęcia na przemian
  • brak motywacji
  • zimne stopy i dłonie
  • okresy frustracji i depresji
  • bóle głowy
  • często wzdęty brzuch
  • jelito drażliwe
  • problem z niskimi libido
  • częste poczucie przygnębienia albo drażliwości.

Cechą bardzo charakterystyczną jest pojawianie się i znikanie dolegliwości, symptomów zarówno fizycznych jak i psychicznych zastoju Qi. Wynika to z tego że organizm cały czas stara się udrożnić zastój i raz mu się udaje a inny razem potrzebuje pomocy specjalisty który rozwiąże za nas problem i powie co mamy zrobić żeby wrócić do normalnego funkcjonowania.

Czytając te objawy większość z nas może się pod nimi podpisać. Niestety ten syndrom występuje bardzo często.

W świecie ginekologii w ujęciu Medycyny Chińskiej to jeden z głównych powodów niepłodności który przejawia się:

  • zaburzeniami hormonalnymi
  • niewyjaśnioną niepłodnością
  • problemami z owulacją i miesiączkowaniem.

Zastój Qi wątroby ma istotny wpływ na miesiączkę a szczególnie na fazę owulacji i fazę przedmiesiączkową to wtedy widzimy najsilniej zaburzony przepływ energii Qi w meridianie wątroby który przechodzi przez narządy rodne i właśnie ten zastój będzie się objawiał napięciem przedmiesiączkowym, nieregularną miesiączką i występującymi niewielkimi skrzepami krwi menstruacyjnej bądź cyklami bezowulacyjnymi.

W przypadku mężczyzn zastój Qi wątroby może się manifestować zaburzeniem prawidłowej ruchliwości plemników.

Pogłębiający się stan zastoju Qi czyli gromadzeniu krwi w danym obszarze ciała w końcu doprowadza do zastoju krwi. Wtedy konsekwencje zastoju krwi to:

  • endometrioza,
  • torbiele jajników,
  • zaburzenia pracy jajowodów,
  • poronienia,
  • ciąże pozamaciczne.

Czemu akurat mówimy o zastoju  Qi wątroby? I o co chodzi z tą wątrobą? Czemu jest ona taka ważna, szczególnie w aspektach ginekologicznych?

Jedną z głównych przyczyn jest funkcja jaką pełni wątroba w ujęciu Medycyny Chińskiej czyli swobodny niezaburzony ruch- przepływ energii i krążenie krwi.  Z drugiej strony wynika to z tego że meridian wątroby przebiega przez narządy rodne. Z tego powodu narządy rodne są bardzo podatne na zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby.[popatrz na obrazek poniżej]

Terapeutycznie to, co każda osoba z zastojem Qi wątroby u siebie zaobserwuje to to że po aktywności fizycznej lepiej się czuje- jest to spowodowane zewnętrznym pobudzeniem ruchu w ciele. Natomiast sytuacje stresowe, napięcie emocjonalne czy wykonywanie codziennych czynności na siedząco spowoduje że samopoczucie będzie o wiele gorsze, pogorszy się koncentracja lub dotknie was uczucie „zastania” braku motywacji do działania i poczucia że na nic, nie ma czasu i siły.

Objawy które wymieniłam powyżej mogą występować wszystkie lub tylko kilka z nich.

Jak już wiemy, domyślamy się że najprawdopodobniej dotyka nas syndrom zastoju Qi wątroby to co możemy z tym zrobić?

Praktycznie i terapeutycznie każdy z was może potrzebować czegoś innego. To wszystko zależy jak na dzień dzisiejszy wygląda wasz styl życia czyli jak funkcjonuje wasza fabryka dżemu. Trzeba zbadać gdzie leży problem? Na to może wam odpowiedzieć jedynie akupunkturzysta. Czasem trzeba wprowadzić drobne zmiany, czasem trzeba zmienić swoje życie a czasem wybrać się na akupunkturę, popić różne odpowiednio dopasowane do was ziółka i złapiecie właściwy tor w życiu.

anna golec energiamed

mgr  Anna Golec

Cześć ma na imie Anna. Jestem fizjoterapeuta. Łącze nowoczesność ze starożytnością.

Na co dzień w pracy wykorzystujemy medycynę chińską akupunkturę, zioła chińskie, dietetykę i biorezonans komórkowy. 

Dlaczego tak mocno zaufałam medycynie chińskiej w praktyce zawodowej?

Połączyła to czego mi brakowało. Siatki powiązań i zależności wpływów czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych np: ból, ból stawów, ból pleców, bóle miesiączkowe, bóle głowy, migreny itp.

Ból może pochodzić od urazu, przeciążenia. Są to wpływy zewnętrzne. Praca z pacjentem daje nam efekty do pewnego poziomu. Często okazuję się że na ból wpływa czynnik wewnętrzny np: stres, zmęczenie, rozstanie z partnerem, niezdrowy styl życia, trauma z dzieciństwa. Jeżeli od samego początku zastosujemy akupunkturę, zioła i dietę otrzymujemy bardzo dobre efekty.

Powiązane posty

Naturalna witamina C z polskiej cytryny?

Naturalna witamina C z polskiej cytryny?

Naturalna witamina C z polskiej cytryny? Jakie właściwości lecznicze ma pigwowiec? Łap przepis na pyszny syrop z niego który wzmocni odporność Twoich najbliższych. Owoce pigwowca japońskiego często nazywane są polską cytryną. Pigwowce to krzewy które bez problemu...

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności?

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności?

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności? Poznaj historię pacjentki. Zapoznaj się z działaniem akupunktury na Twoje ciało. Z bezsennością zmaga się coraz więcej osób. Styl życia w ciągłym pośpiechu z głowami w telefonach nie służy łatwemu zasypianiu i spokojnemu...

Przewlekłe zapalenie zatok

Zapalenie zatok często powoduje bardzo duże problemy pacjentom i specjalistom. Niejednokrotnie będzie powracało i niełatwo się leczyło. Dlaczego tak jest? Dlaczego łatwiej leczy się stan zapalny gardła a zapalenie zatok wraca i antybiotyk jest nie wystarczający....

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki.

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki.

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki i stopy- jakie są tego przyczyny? Jak radzić sobie z pojawiającym się obrzękiem? Z opuchlizną nóg, kostek czy stóp często mierzą się osoby u których pojawią się problemy z zatrzymaniem wody w organizmie, złym krążeniem  i przepływem...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anna Golec

Skontaktuj się z nami

Media Społecznościowe