EnergiaMed
Zespół policystycznych jajników a niepłodność. Czy owulację może poprawić akupunktura? - Energia MED Naturalne Sposoby Leczenia

Zespół policystycznych jajników a niepłodność. Czy owulację może poprawić akupunktura?

niepłodność

26 stycznia 2022

Problemy z owulacja najczęściej wynikają z zespołu policystycznych jajników. Jest to zaburzenie które wynika z niewłaściwej funkcji układu hormonalnego, nerwowego i sercowo- naczyniowego.

Pakiet objawów w przypadku PCOS może być bardzo szeroki i manifestować się na poziomie jajników- brak owulacji, zaburzeń metabolicznych w postaci insulinooporności, cukrzycy, otyłości.  W układzie  hormonalny powoduje zwiększenie ilości androgenów a to powoduje u pacjentek wzmożone owłosienie na ciele i problematyczny trądzik. U każdej kobiety ten zespół może przebiegać w bardzo różny sposobu. Jedna dostanie w pakiecie wszystkie możliwości PCOS a druga będzie tylko miała problem z owulacją. Szacuje się że od 9-15% europejek ma z tm problem i obserwuje się tendencję wzrastającą.

Jak wygląda kliniczny obraz kobiety z pcos?

Zespół policystycznych jajników diagnozuje się jeżeli występuja  min. dwa objawy w poniższych ( zgodnie z konsenusem z  Rotterdam 2003):

  • W badaniu usg obserwuje się ok 12 pęcherzyków, rozmiar 2-9 mm na każdym lub jednym jajniku i/ lub obrzęknietych jajnikach o objętości większej niż 9ml
  • mniej niż 9 okresów w roku, rzadkie, nieregularne lub brak cykli dłuższych niż 35 dni
  • hirsutyzm( niepożądany wzrost włosów), trądzik, wypadanie włosów typu męskiego lub podwyższony poziom androgenów we krwi.

Badanie krwi mogą ujawnić podwyższony poziom:

  • insuliny, testosteronu, DHEAS, estrogenu, LH, AMH, fibrynogen, adipokiny.

Badanie krwi mogą ujawnić również obniżony poziom:

  • globuliny wiążącej hormony płciowe SHBG i adiponektyny.

Czy każda kobieta z policystycznym obrazem usg jajników ma PCOS?

Nie ale aż 20-25% kobiet w wieku rozrodczym będzie miało w obrazie usg policystyczne jajniki ale nie będzie miała żadnych innych objawów. Nazywamy to PCO policystyczne jajniki lub PAO pojawiające się policystyczne jajniki. Zazwyczaj nie ma problemu z zajściem w ciąże. Trwa to po prostu dłużej. Jedynie rozpoznanie PCOS czyli zespołu powoduje znaczne problemy z zajściem w ciąże i wymaga rozpoczęcie leczenia.

akupunktura tarnów niepłodnośc

Jakie są przyczyny PCOS według medycyny chińskiej?

Nieregularny okres:

  • Jeżeli w okresie dojrzewanie cykl się nie unormował i w okresie rozrodczym jest dalej nieregularny, zanikł to przyczynę upatruje się w nerkach Jing. Co to oznacza? Nerki symbolizują genetykę a w szczególności  dotyczy się to zapisu nerki Jing= geny czyli  to co otrzymujęmy po rodzicach i przodkach.
  • Jeżeli cykle są bardziej regularne albo sa długie odstępy między nimi w okresie rozrodczym przyczynę powinniśmy szukać  w wątrobie, kanale  Ren Mai i Chong Mai- kanał poczęcia.

Otyłość lub nadmiar tkanki tłuszczowej:

  • Jeżeli występuje otyłość lub nadmiar tkanki tłuszczowe tylko w obrysie tali. To zaburzeniu funkcji dotyczy kanał Dai Mai- opasujący  który znajduje się w stanie wilgoci lub śluzu. Uwaga zaobserwowano w tym przypadku zbawienny wpływ diety które powoduje redukcję wagową i wpływa korzystnie na funkcje jajników.

Trądzik wypadanie włosów, hirsutism, kardiologia:

  • wyżej wymienione objawy często wynikają z wilgoci ( wypadanie włosów i hirsutism) i zastoju krwi ( kardiologia)
  • trądzik w pcos zazwyczaj wynika z gorącej wilgoci na skórze

W jaki sposób akupunktura i zioła mogą pomóc kobietom z PCOS?

Zabiegi akupunktury i zioła będą miały na celu wzmocnienie nerki kanałów ren mai Chong Mai i Dai mai. Istotne będzie również odżywianie żeby wzmocnić funkcje trawienne i nie doprowadzać do gromadzenia się wilgoci i śluzu która najczęściej pochodzi z jedzenia w wyżej wymienionych kanałach.  Jeżeli uzyskamy regulacje w tych kanałach zacznie zachodzić prawidłowa owulacja.

 

 

anna golec energiamed

mgr  Anna Golec

Cześć ma na imie Anna. Jestem fizjoterapeuta. Łącze nowoczesność ze starożytnością.

Na co dzień w pracy wykorzystujemy medycynę chińską akupunkturę, zioła chińskie, dietetykę i biorezonans komórkowy. 

Dlaczego tak mocno zaufałam medycynie chińskiej w praktyce zawodowej?

Połączyła to czego mi brakowało. Siatki powiązań i zależności wpływów czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych np: ból, ból stawów, ból pleców, bóle miesiączkowe, bóle głowy, migreny itp.

Ból może pochodzić od urazu, przeciążenia. Są to wpływy zewnętrzne. Praca z pacjentem daje nam efekty do pewnego poziomu. Często okazuję się że na ból wpływa czynnik wewnętrzny np: stres, zmęczenie, rozstanie z partnerem, niezdrowy styl życia, trauma z dzieciństwa. Jeżeli od samego początku zastosujemy akupunkturę, zioła i dietę otrzymujemy bardzo dobre efekty.

Powiązane posty

Przewlekłe zapalenie zatok

Zapalenie zatok często powoduje bardzo duże problemy pacjentom i specjalistom. Niejednokrotnie będzie powracało i niełatwo się leczyło. Dlaczego tak jest? Dlaczego łatwiej leczy się stan zapalny gardła a zapalenie zatok wraca i antybiotyk jest nie wystarczający....

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki.

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki.

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki i stopy- jakie są tego przyczyny? Jak radzić sobie z pojawiającym się obrzękiem? Z opuchlizną nóg, kostek czy stóp często mierzą się osoby u których pojawią się problemy z zatrzymaniem wody w organizmie, złym krążeniem  i przepływem...

Porażenie nerwu twarzowego Bella

Porażenie nerwu twarzowego Bella

Porażenie nerwu twarzowego typu Bella. Jest najczęściej jednostronnym uszkodzeniem VII nerwu czaszkowego. Porażenie może dotyczyć wszystkich mięśni zaopatrywanych przez ten nerw lub tylko określonych grup mięśniowych. Objawy paraliżu twarzy mogą pojawić się szybko i...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anna Golec

Skontaktuj się z nami

Media Społecznościowe