Na właściwe funkcjonowanie oczu wpływają wszystkie narządy. Za dobre i ostre widzenie odpowiada dobra ilość i jakość krwi wątroby.
Jeśli więc mamy słabą jakość krwi wątroby( niedobór krwi wątroby) mogą pojawić się problemy z niewyraźnym widzeniem, mroczkami, ciemnymi plamkami w polu widzenia.
Troszkę musze wprowadzić terminów z medycyny chińskiej żebyście zrozumieli skąd biorą się dolegliwości, choroby i jak sobie z nimi poradzić. W medycynie chińskiej jest zupełnie inne nazewnictwo jednostek chorobowych. Niezmiernie ciężko jest pisać o patologii danej dolegliwości unikając terminów używanych w medycynie chińskiej.
Zaburzenia w polu widzenia związane są z wzorcem niedoboru krwi wątroby.
Za zaczerwienione bolesne i podrażnione oczy odpowiada wzorzec wznoszącego się ognia wątroby
a za drżenie gałek ocznych wzbudzenie wiatru wątroby.
Co oznacza termin niedoboru krwi wątroby?
Odnosi się do niedostatecznej ilość krwi która nie jest w stanie utrzymać odpowiednio silnego, równego i stałego przepływu krwi.
Słabszy, zmienny i nierównomierny przepływ staje się przyczyną łagodnie powstającego zaburzenia niedoboru krwi wątroby. Bardzo często badaniami laboratoryjnymi nie możemy namierzyć tego problemu. ( mam na myśli przyczyny przewlekłe a nie np: krwotok w wyniku wypadku- wtedy też jest niedobór krwi wątroby w ujęciu medycyny chińskiej).
Lepsze będą badania tzw przepływów. Jednakże w tym badaniu możemy namierzyć zaburzony przepływ w dużych dolegliwościach. W funkcyjnych małych zaburzeniach przepływu można się posiłkować badaniami funkcyjnymi np:
- badanie przepływów tętnic szyjnych jest prawidłowe ale pod wpływem stresu i ruchu skrętnego głowy pojawiają się mroczki czy krótkotrwałe ciemne pola widzenia lub zawroty głowy.
Bardzo częstym objawem niedoboru krwi wątroby są zawroty głowy. Pojawiają się w wyniku szybkiej zmiany pozycji np: z leżącej do stojącej.
Zawroty głowy na początku ustępują szybko. Niestety wraz z czasem ( naturalny procesem starzenia organizmu) i stylem życia może spowodować częściej pojawiające się zawroty głowy i rozwinięcie konkretnej jednostki chorobowej która utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Można ignorować pojawiające się symptomy jako nieistotne zwiastuny chorób do których wszyscy bez wyjątku mamy tendencje albo zastosować profilaktykę.
Wiedzę pod kontem profilaktyki powinniśmy czerpać z medycyny chińskiej. W związku z tym że daje ona narzędzia diagnozowania zaburzeń na bardzo wczesnym etapie i pokazuje słabości organizmu każdego człowieka.
Naturopatia to również dobre podejście do diagnozowania tendencji do chorób na wczesnym etapie.
Dietetyka to ogrom wiedzy na temat profilaktyki tysiąca chorób.
Pamiętajcie że lekarze w przychodniach są od leczenia chorób. Są bardzo zapracowani i skupieni na chorobach. Jak wszyscy dobrze wiemy od nich wiedzy na temat profilaktyki raczej nie poznamy. Czasami wręcz mogą nawet zniechęcić do działania. Zagłuszają naszą intuicję mówiąc że to jeszcze nic poważnego, te nasze dolegliwości.
Róbmy na przekór i pokażmy że można dbać o swoje zdrowie i nie chorować.
Zapoznajmy się z ogólnymi objawami niedoboru krwi wątroby:
- nadwrażliwość na światło
- ból i suchość oczu, częste mruganie
- zaburzenie w polu widzenia
- mroczki przed oczami
- kurza ślepota
- bladość na twarzy, języku, dziąsłach, ustach, paznokciach
- cienkie łamliwe i nadmiernie wypadające włosy
- kruche, łamliwe paznokcie
- drętwienie, parestezje
- skurcze, tiki nerwowe, nadmierne napięte mięśnie
- nieregularne miesiączki
- zaburzenia w miesiączkowaniu polegające na skąpych lub braku miesiączki
- ból i słabość pleców w obszarze krzyża i ból nóg
- budzenie się w nocy, intensywne sny
- palpitacje serca.
A jakie są zatem przyczyny niedoboru krwi wątroby?
- nadmiar Ognia w sercu czyli stres, traumy, przepracowanie, emocjonalne podejście do problemów
- niedobór Qi śledziony wynikający z niewłaściwie dopasowanego stylu odżywiania
- nadmierne używanie ostrych i gorzkich pokarmów,
- nadmierne używanie w szczególności kawy i herbaty w hektolitrach 🙂
- niedobór Jing nerek wynikający z odziedziczenia słabego Jing nerek lub inna choroba która uszkodziła Jing nerek w związku z przebiegiem choroby
- konstytucyjna tendencja do niedoboru krwi wątroby- w tym przypadku jest szalenie ważne świadomość tendencji do zaburzenia i przeciwdziałania tej tendencji ( opiszę tę kwestię w innym artykule)
- nadmierne krwawienie np: miesiączkowe lub po wypadku, operacji
- nadmierne pocenie się
- wyniszczenie organizmu w wyniku stylu życia.
A co z ty wszystkich zrobić? Jak przeciwdziałać?
Przede wszystkim trzeba podejść indywidualnie do każdej osoby. Przeanalizować wszystkie objawy i idące za tym wzorce patologii. Wprowadzić odpowiednie działanie terapeutyczne. Myślę że dobrze wiecie że bardzo rzadko zdarza się tak że prezentujemy proste wzorce zaburzeń.
Jednak tak hipotetycznie gdybyśmy nie musieli brać pod uwagę innych wzorców patologi które występują u danego człowieka to terapeutycznie zastosowalibyśmy zioła i akupunkturę odżywiająca i poruszającą krew wątroby.
W praktyce trzeba być niezłym detektywem i wziąść wiele czynników pod uwagę. Mniej więcej wygląda to tak:
Wiemy już że oczy są najsilniej powiązane z wątrobą.
Ale musimy też wziąść pod uwagę inne meridiany które mają również wpływ na oczy ze względu na swoje przebiegi. Mam na myśli meridiany pęcherza moczowego, pęcherzyka żółciowego i żołądka. One również mogą przenosić zaburzenia w funkcjonowaniu zarówno meridianu jak i narządu pęcherza moczowego, pęcherzyka żółciowego i żołądka na oczy np:
- obecność wydzieliny bez zaczerwienienia lub zmętnienie białkówki oka wskazuje na wilgoć i niedobór Qi śledziony
- a podkrążone oczy z lekkim obrzękiem ich okolicy wskazuje na niedobór Qi Nerek.
Przy leczeniu chorób oczu trzeba wziąć pod uwagę naturę dysharmonię i jej przyczynę.
Przykładowo:
- zapalenie spojówek odnosi się do wpływu Wiatru i Gorąca więc leczenie polega na zastosowaniu zarówno ziół jak i punktów akupunkturowych o działaniu rozpraszającym i wyprowadzającym wiatr i gorąco
- jaska wynika z niedoboru yin nerek zatem leczenie polega na odżywieniu Yin poprzez zastosowanie odpowiednich ziół i punktów akupunkturowych
- zaburzenie w polu widzenia wynika z niedoboru krwi wątroby więc znowu potrzeba odpowiednich ziół i punktów akupunkturowych odżywiających i poruszających krew wątroby.
Ze względu na wewnętrzny przebieg meridianu wątroby mogą również pojawiać się dolegliwości w obrębie narządów rodnych i zaburzenia w cyklu miesiączkowym.
Niedobór krwi wątroby nie daje objawów w każdym miejscu. Pojawiać się może również lokalnie np: możemy mieć problem z widzeniem ale nie musimy mieć problemów ginekologicznych i na odwrót. Problemy ginekologiczne związane z niedoborem krwi wątroby nie muszą dawać objawów na oczach.
0 komentarzy