EnergiaMed
Porażenie nerwu twarzowego Bella - Energia MED Naturalne Sposoby Leczenia
porażenie twarzy bella

21 lutego 2022

Porażenie nerwu twarzowego typu Bella. Jest najczęściej jednostronnym uszkodzeniem VII nerwu czaszkowego. Porażenie może dotyczyć wszystkich mięśni zaopatrywanych przez ten nerw lub tylko określonych grup mięśniowych.

Objawy paraliżu twarzy mogą pojawić się szybko i wydawać się przerażające. Na szczęście większość z nich w pełni wraca do zdrowia. Jednak u niektórych pozostają długotrwałe powikłania. W pełni nie odzyskują funkcji nerwów, a około 7% ponownie dozna porażenia twarzy w przyszłości.

Jak wygląda porażenie twarzy Bella?

W  przebiegu porażenia nerwu twarzowego obserwujemy następujące objawy:

 • asymetria twarzy
 • problemy z gryzieniem i odczuwaniem smaku
 • utrata zdolności gwizdania, zamykania oka, mrugania, dmuchania, marszczenia czoła
 • osłabienie lub paraliż mięśni twarzy po jednej stronie twarzy
 • opadająca powieka
 • niemożność całkowitego zamknięcia oka
 • suche oko z powodu niemożności całkowitego zamknięcia powieki
 • nadmierne łzawienie
 • opadanie kącika ust
 • upośledzenie lub utrata smaku
 • trudności z jedzeniem z powodu osłabienia mięśni powodującego uwięzienie żywności ślinienie się
 • zmienione czucie po uszkodzonej stronie twarzy
 • ból ucha
 • Zwiększona wrażliwość na dźwięk.
 • objaw Bella (a ładniej mówiąc: objaw zachodzącego słońca), który polega na tym, że podczas próby zamknięcia oka gałka oczna kieruje się do góry i powieka przysłania ją tylko częściowo.

Często pierwsze oznaki porażenia twarzy zauważa się po przebudzeniu i spojrzeniu w lustro. Objawy zazwyczaj w pełni rozwijają się w ciągu 48-72 godzin. Większość dochodzi do pełnego wyzdrowienia w ciągu 3-5 tygodni. W niektórych ciężkich przypadkach 13% będzie miało długotrwałe niewielkie osłabienie twarzy po dotkniętej stronie, a 4% może mieć długoterminowe poważne osłabienie i dysfunkcję.

 

 

nerw twarzowy

Jak leczy się porażenie Bella?

W porażeniu kluczową kwestią jest czas reakcji – leczenie powinno być podjęte w najkrótszym możliwym czasie. Jeśli na etapie diagnostyki wykluczone zostanie przerwanie ciągłości nerwu jako przyczyna dysfunkcji. Zalecane jest leczenie zachowawcze oparte na fizjoterapii, akupunkturze i przyjmowaniu leków albo ziół.

Przy wczesnym leczeniu kortykosteroidami (silny środek przeciwzapalny) w ciągu 72 godzin, wskaźnik pełnego wyzdrowienia może wzrosnąć do 82%. Czasami w ciężkich przypadkach lek przeciwwirusowy można łączyć z kortykosteroidami, chociaż badania nie potwierdzają tego wyraźnie.

Niezależnie od tego, czy jest leczony lekami, czy nie, szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony i pielęgnacji chorego oka. Które będzie podatne na wysychanie i uszkodzenie. Jeżeli nie zabezpieczy się pełnego zamknięcia powieki. Krople do oczu służą do nawilżenia oka, a opaska na oko może być stosowana do ochrony oka w zależności od stopnia nasilenia.

Po co akupunktura?

Celem akupunktury jest stworzenie korzystnych warunków do regeneracji nerwu.  Wspomaga etapy gojenia, pobudza naturalny przebieg procesu  regeneracji. Oddziaływuje przeciwbólowo i co bardzo ważne poprawiające krążenie obwodowe.

Medycyna chińska i akupunktura na porażenie twarzy (Bella)

Medycyna chińska rozpoznała objawy porażenia twarzy bella od tysięcy lat i przez ten czas opracowała liczne metody leczenia z wykorzystaniem akupunktury i chińskiej medycyny ziołowej. W Chinach akupunktura w przypadku porażenia nerwu twarzowego jest rutynowo stosowana w szpitalach integracyjnych w celu poprawy czasu i wyników rekonwalescencji.

Obecne badania sugerują, że akupunktura może być lepsza od leczenia farmaceutycznego, chociaż nadal wymagane są badania lepszej jakości, aby zapewnić bardziej wiarygodną bazę dowodową. Podczas gdy czekamy, aż badania nadrobią zaległości, współcześni praktycy stosują tradycyjne techniki akupunktury, aby wspomóc powrót do zdrowia po porażeniu Bella. Im szybciej możesz rozpocząć akupunkturę po wystąpieniu objawów, tym większe szanse na dobry wynik.

Jeśli chciałbyś spróbować akupunktury w leczeniu porażeniu nerwu twarzowego, skontaktuj się z naszymi gabinetem Energiamed. Rejestracja tel. 605 660 515

anna golec energiamed

mgr  Anna Golec

Cześć ma na imie Anna. Jestem fizjoterapeuta. Łącze nowoczesność ze starożytnością.

Na co dzień w pracy wykorzystujemy medycynę chińską akupunkturę, zioła chińskie, dietetykę i biorezonans komórkowy. 

Dlaczego tak mocno zaufałam medycynie chińskiej w praktyce zawodowej?

Połączyła to czego mi brakowało. Siatki powiązań i zależności wpływów czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych np: ból, ból stawów, ból pleców, bóle miesiączkowe, bóle głowy, migreny itp.

Ból może pochodzić od urazu, przeciążenia. Są to wpływy zewnętrzne. Praca z pacjentem daje nam efekty do pewnego poziomu. Często okazuję się że na ból wpływa czynnik wewnętrzny np: stres, zmęczenie, rozstanie z partnerem, niezdrowy styl życia, trauma z dzieciństwa. Jeżeli od samego początku zastosujemy akupunkturę, zioła i dietę otrzymujemy bardzo dobre efekty.

Powiązane posty

Naturalna witamina C z polskiej cytryny?

Naturalna witamina C z polskiej cytryny?

Naturalna witamina C z polskiej cytryny? Jakie właściwości lecznicze ma pigwowiec? Łap przepis na pyszny syrop z niego który wzmocni odporność Twoich najbliższych. Owoce pigwowca japońskiego często nazywane są polską cytryną. Pigwowce to krzewy które bez problemu...

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności?

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności?

Jak może Ci pomóc akupunktura w bezsenności? Poznaj historię pacjentki. Zapoznaj się z działaniem akupunktury na Twoje ciało. Z bezsennością zmaga się coraz więcej osób. Styl życia w ciągłym pośpiechu z głowami w telefonach nie służy łatwemu zasypianiu i spokojnemu...

Przewlekłe zapalenie zatok

Zapalenie zatok często powoduje bardzo duże problemy pacjentom i specjalistom. Niejednokrotnie będzie powracało i niełatwo się leczyło. Dlaczego tak jest? Dlaczego łatwiej leczy się stan zapalny gardła a zapalenie zatok wraca i antybiotyk jest nie wystarczający....

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki.

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki.

Zmęczone i opuchnięte nogi, kostki i stopy- jakie są tego przyczyny? Jak radzić sobie z pojawiającym się obrzękiem? Z opuchlizną nóg, kostek czy stóp często mierzą się osoby u których pojawią się problemy z zatrzymaniem wody w organizmie, złym krążeniem  i przepływem...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anna Golec

Skontaktuj się z nami

Media Społecznościowe